Wierszownik z podróży dookoła świata / Autor: Łukasz Dębski / Ilustracje: Anna Kaszuba-Dębska / Wydawnictwo: Fundacja Burza Mózgów

Recenzja: Daria Karwacka



Świat jest wielki i zaskakująco różnorodny, warto wiedzieć o nim jak najwięcej. Jego kompletne opisanie w formie, którą zrozumieliby i polubili ludzie dorośli nastręcza wielu kłopotów. Jak trudna jest w takim razie próba zaintrygowania wielowarstwowością świata dziecka, które dopiero zaczyna go odkrywać? W jaki sposób zarysować kształt kultur poszczególnych regionów tak, by nie popaść w stereotypowanie, a jednocześnie podzielić się wiedzą, o najbardziej charakterystycznym znaczeniu?

 

 

Wierszownik z podróży dookoła świata to mądra książka, która za sprawą wierszy Łukasza Dębskiego i ilustracji Anny Kaszuby-Dębskiej, skutecznie przybliża swoim czytelnikom kolejne tajemnicze zakątki Ziemi. Chociaż forma prezentowanych tekstów oraz grafik jest przemyślana i dopracowana, to całość (z dużą liczbą zdjęć, nie tylko rysunków, umieszczonych na postarzanych kartkach, z różnych perspektyw i w odmiennych rzutach) odczytujemy jak luźną, przystępną formę, skomponowaną na wzór podróżniczego dziennika – wiele razy przeglądanego, zużytego i dlatego po stokroć cennego. 

 

 

Przyglądając się wierszom: to krótkie utwory, które często w zabawny i zwięzły sposób, z użyciem ciekawych konceptów, opowiadając bogate w wydarzenia historyjki, starając się przybliżyć swoim czytelnikom charakter danego kraju. Taka forma, przyjazna dla dzieci, nie odbiera przyjemności czytania również dorosłym. Dla przykładu warto przyjrzeć się przynajmniej dwóm, wybranym fragmentom:

Kapelusz, koszula czysta

Idzie ścieżką gitarzysta.

Razem są dobraną parrrą –

El Mariachi z la gitarrą.

*

Rzymianin, który gna skuterem,

Śpiewak jedzący pizzę z serem,

Toskański chłop pijący wino,

Lodziarz na plaży w Portofino

Książka nie miałaby swojego uroku, gdyby nie ilustracje. Kreska, którą posłużyła się ich autorka, przywodzi na myśl obrazki ze świata marzeń. Postacie, chociaż o rzeczywistych kształtach i proporcjach, często przybierają formy zapamiętanych tuż po obudzeniu snów. Nakreślone jakby na szybko, ręką dziecka, ale z pietyzmem i wyobraźnią, rysunki w przejrzysty sposób oddają charakterystyczne cechy opisywanych zakątków i doskonale wpasowują się w narrację komponowanych wierszy.

 

 

Dobrą poradą dla każdego dociekliwego malucha, jest umieszony na końcu (na tylnej stronie okładki) dwuwiersz: Jeśli na podróż brak Wam środków, to odpowiedzi są tu w środku! Oczywiście odpowiedzi, które przy pomocy Wierszownika… pobudzą ich ciekawość świata i ułatwią jego poznanie.