Bocian Filip i żaba Skoczek wyruszają w podróż aby znaleźć inspirację do zbudowania nowego gniazda dla Filipa i jego rodziny. Przyjaciele odwiedzają różne miejsca i niezwykłe budowle, które się tam znajdują. Dodatkowo dowiadują się o ich historiach
Filip i Skoczek odwiedzają najpierw Budapeszt i tamtejszy Gmach Parlamentu. Zachwycają się nad jego monumentalnością i nad wieloma symbolami, które posiada. Przedstawiają architekta odpowiedzialnego za jego budowę i zdradzają czym jest neogotyk. Następnie bohaterowie przenoszą się do Paryża, aby podziwiać Wieżę Eiffla. Rozmawiają o historii tej budowli, a Filip zastanawia się czy byłoby to dobre miejsce dla jego nowego gniazda.
Kolejnym przystankiem podczas podróży jest Sagrada Família w Barcelonie. Tutaj zwierzęta dowiadują się czym jest witraż, poznają genialnego budowniczego Antoniego Gaudí oraz podziwiają samą budowlę i jej historię. Podczas wizyty w Stambule mają okazję odwiedzić Hagię Sophię, a w La Coruña Wieżę Herkulesa, gdzie dowiadują się czym jest latarnia morska. W Moskwie podziwiają Sobór Wasyla Błogosławionego, który oryginalnie nie był tak kolorowy, jak jest obecnie, a w Kioto łapią chwilę na medytację w Kompleksie Świątynnym Kiyomizu-Dera.
Po krótkim odpoczynku Filip i Skoczek przekraczają ocean i docierają do Waszyngtonu, gdzie mają okazję zobaczyć Kapitol Stanów Zjednoczonych. W Kolonii podziwiają Katedrę Trzech Królów i uczą się rozpoznawać cechy gotyku. W Rzymie, podczas odwiedzin w Koloseum, poznają historię gladiatorów. Kolejnym miejscem, do którego zawitali bohaterowie, jest Bayreuth i Opera Margrabiów, gdzie mogli zobaczyć na własne oczy budowlę barokową. Filip i Skoczek chcąc również zobaczyć styl dorycki i joński, udali się do Aten, na Partenon, a następnie do Gizy, aby pooglądać Piramidy i dowiedzieć się co jest w ich wnętrzu.
Architekturę renesansową udało się im zobaczyć we Florencji w Szpitalu Niewiniątek, gdzie również poznali historię tego miejsca. W Watykanie odwiedzili Bazylikę Świętego Piotra, po czym udali się do Państwa Środka, czyli Chin, a dokładnie do stolicy – Pekinu, gdzie mieli okazję zwiedzić Świątynię Nieba.
Filip i Skoczek chcieli również odwiedzić jedyny zachowany pałac mauretański, czyli Pałac Alhambra w Granadzie, po którym udali się do Ohio, aby móc zobaczyć zwariowane budowle, m.in. budynek w kształcie koszyka. Nie mogło również zabraknąć architektury high-tech i Centrum Pompidou w Paryżu. Po nowoczesnym budownictwie, przyszedł czas na na miasto w górach, czyli Machu Picchu w Andach Peruwiańskich. Bohaterowie-podróżnicy odwiedzili również Dubaj i jeden z najwyższych budynków na świecie – Burdż Chalifa.
Bawaria również była na liście Filipa i Skoczka, tam mogli zobaczyć Neuschwanstein. W Sydney poszli do Opery, gdzie poznali historię jej powstania, a następnie udali się do Pizy, aby spróbować wyprostować Krzywą Wieżę. W Brnie dowiedzieli się czym jest funkcjonalizm, którego przykładem jest Willa Tugendhatów.
Filip i Skoczek chcieli również zobaczyć coś bardziej retro, dlatego udali się na Route 66, która ciągnie się aż od Chicago, do Los Angeles. Po emocjonującej przejażdżce starą drogą, udali się do Agry, aby zobaczyć Tadź Mahal i przekonać się na własne oczy, jak zmienia kolor w ciągu dnia. Następnie znów znaleźli się w Chinach, ale tym razem w celu zobaczenia Wielkiego Muru Chińskiego, który ma około 21 000 kilometrów długości.
Przedostatnim przystankiem w podróży był Dom nad Wodospadem w Pensylwanii, który jest przykładem architektury organicznej. Bohaterowie swoją przygodę zakończyli w San Francisco na Moście Golden Gate, gdzie wspólnie mogli podziwiać tą “złotą bramę”. Po takiej podróży, Filip i Skoczek mogli wrócić do Helenki, żony Filipa , aby móc zbudować nowe gniazdo.
Opowieści o niezwykłych budowlach to fascynująca książka, która w prosty sposób obrazuje historię powstania i ciekawostki o budowlach, a także porusza temat różnych stylów architektonicznych oraz przedstawia sylwetki znanych architektów. Książka daje możliwość odbycia własnej podróży, a dzięki pięknym ilustracjom, zobaczenia na własne oczy tych niezwykłych budowli.